Jak barvami změníme místnost

 

Barvy jsou velmi důležité při zařizování barvitého, estetického a přívětivého prostředí, bez barev by byl život pustý a prázdný.


Barvy místnosti vyjadřují lidskou osobnost, bývají také přizpůsobeny účelu místnosti. Jejich vliv na naladění a vytvoření příjemné atmosféry a konečně také fyziologické účinky na člověka jsou neobyčejné. Barvy mají kromě své estetické ještě biologickou, psychologickou, společenskou a kulturní hodnotu.

Pomocí barev docílíme požadovanou atmosféru v místnosti a také můžeme zmenšit nebo zdůraznit velikost místnosti. Barvy v místnosti nás provázejí každý den, proto se musíme při výběru barev spolehnout na své pocity a doporučené barevné sladění, abychom se jich brzy nepřesytili. Protože je vliv barev na člověka opravdu intenzivní, je dobré se před malováním stěn nebo jiných barevných prvků zajímat o působení jednotlivých barev. Správným výběrem zkvalitníme bydlení sobě i svým blízkým.

Působení barev v místnosti:

Místnost opticky rozšiřují mírné, nenásilné barvy, barvy chladných tónů a světlé barvy. Naopak barvy syté, intenzivní, barvy teplých tónů a tmavé barvy místnost opticky zužují. V uzavřeném prostoru se světlejší barvy vzdalují a tmavší barvy se přibližují, čehož lze využít při kombinování odstínů na jednotlivých stěnách, abychom dosáhli požadovaného působení.

Tmavé barvy se nám zdají těžké, světlé naopak lehké, proto nás tmavé tlačí dolů, světlé nadnášejí. Těžký pól se v barevném kruhu nachází ve fialové, lehký ve žluté barvě. Barvu vnímáme jako těžkou, pokud má v sobě alespoň trochu černé nebo červené. Pocit tíže se tak silně spojuje s barevným vnímáním, že má člověk při zvedání např. žluté bedny za lehčí než tmavě modré nebo černé, ačkoli jsou všechny samozřejmě stejně těžké.

Barvy se v místnosti pocitově spojují také s teplotním vnímáním. Studené barvy nám místnost ochlazují, teplé nám ji ohřívají. Bylo zjištěno, že lidé cítí v zeleno modré místnosti teplotu o 3 – 4 stupně chladnější než v oranžově zbarvené místnosti, přestože teplota je objektivně v obou případech stejná.

 

 

Obývací pokoj

 
V obývacím pokoji se zdržujeme většinu času, proto musíme být pozorní při dekoracích a výběru barev. Pro obývací pokoj jsou nejvhodnější teplé barvy, protože jsou elegantní a vzbuzují příjemné pocity.


 

Jako směs světla a tepla je oranžová vhodná pro vytvoření příjemného klimatu v obytném prostoru. Oranžová stimuluje práci srdce, avšak nemá vliv na krevní tlak. Její přítomnost může zneklidňovat nebo naopak zklidňovat. Probouzí instinkty, extraverzi a pocit tepla.

Červená je horká a intenzivní barva, proto účinkuje na organizmus jako psychofyziologický stimulant. Příliš mnoho červené barvy v místnosti může vyvolat poněkud nepříjemný dojem vtíravosti, ale může také působit ohromujícím dojmem. Jako barva vitality a aktivity podporuje červená rovněž intelektuální činnost.

Fyziologické účinky modré, barvy nebe, jsou přesným opakem červené barvy. Modré světlo umožňuje dobrou koncentraci, avšak při jeho delším působení můžeme snadno sklouznout k zasněnosti.

Hnědá na nás působí příjemně a konejšivě, ale přesto nás neuspává. Je to silná, mateřská a ochranná barva. Tmavší tóny účinkují teple, světlejší více zklidňují.

Zelená nám pomáhá při trávení potom, co se přemístíme z jídelny do obývací části pokoje.

 

 

 

Dětský pokoj

 
Při výběru barev pro dětský pokoj je potřeba vzít v úvahu stáří dítěte, jelikož na barvy reaguje už kojenec.
 

Poprvé pokoj připravujeme pro novorozence, po přibližně třech letech ho vybavujeme pro dítě předškolního věku, do třetice ho upravujeme pro prvňáčka a nakonec pro mladého člověka.

Barvy vhodné pro dětský pokoj jsou: modré odstíny a fialová, odstíny barvy kůže, něžné růžové odstíny. Syté barvy nejsou vhodné, neboť příliš stimulují, zvlášť nejsou vhodné pro velké plochy. Vyhýbáme se přílišnému množství červené a jasně žluté barvy, raději použijeme pastelové odstíny. Také zelené tóny jsou vhodné, vyhneme se ale příliš tmavým a smutným barvám, protože vnášejí do dětského pokoje nadměrný chlad.

Nezapomínejme, že slunečné barvy prostor prosvětlují, bílá barva ho zvětšuje. Tmavší barvy je rozumné používat na malých plochách.

Musíme dávat pozor, abychom přehnaným kombinováním různých barev a vzorů nedocílili přeplněný a agresivní vzhled místnosti. Tomu předejdeme tím, že se rozhodneme pro prvky v živých barvách (např. dekorativní předměty) a pro ty, které zajišťují zklidňující pozadí (např. strop, stěny, podlahy, závěsy). Tapety s pestrým vzorem proto často nejsou vhodným pozadím pro vícebarevný nábytek a opačně, jednobarevné vybavení snese živější pozadí.

 

 

Koupelna

 
 
 
Je klidný intimní prostor, kam se chodíme osvěžit. Koupelnu můžeme nazvat osobní svatyní.


Nejvhodnějšími barvami pro koupelnu jsou modrá a zelená, protože jsou čisté a otevřené. Modrá asociuje vodu, proto je v koupelně jako doma. Vhodná je i pro menší koupelny, protože opticky zvětšuje prostor.

Žlutá v koupelně znamená svěží začátek dne, vyvolá pocit probuzení do slunečného dne – každý den!

Fialová oprošťuje od starostí – ideální na závěr dne.

Tyrkysová je varianta modré, která oživí prostor a jako taková je vhodná pro menší koupelny.

 

 

Kuchyně a jídelna

 
 
 
 
 
 
 
Světlé, stimulující tóny mohou zvýraznit energetické toky, což uvítáme, když hodně vařím.

Světle červená podporuje metabolizmus, ale musíme dávat pozor na tón červené, neboť v malé místnosti může tmavě červená způsobovat klaustrofóbii.

Oranžová je také vhodná pro kuchyni a jídelnu, protože vyvolává pozitivní a příjemné pocity, ale pozor – oranžová podporuje apetit, a je tedy více vhodná do restaurací než domácích prostor.

Žlutá dodá naší kuchyni svěžest a inspiraci, s nimiž se můžeme plně oddat přípravě potravy.

Hnědá umocňuje komfort a štěstí, proto jsou světle hnědé tóny do kuchyně i jídelny velmi vhodné.

Světle zelená dodá naší kuchyni svěží a přírodně zdravý vzhled, což také napomůže zdravějšímu stravování.

 

 

 

 

Ložnice

 
 
 
V ložnici je důležité vytvořit příjemnou, poklidnou atmosféru, kde si odpočineme a oddáme se příjemným pocitům.

Pomůžeme si barvami. Bílé stěny tak raději nahradíme odstíny světlých, něžných barev, abychom jimi zahřáli prostor. Často se domníváme, že je důležitá jen barva stěn v naší ložnici, jenže zohlednit musíme všechny barvy, i barvu ložního prádla, nábytku atd. Vše musí být sladěno. Pravidlo, které by mělo zajistit, abychom se v naší ložnici cítili dobře, je 60-30-10. Převládající barvou je líbivá neutrální barva na stěnách a okenních rámech, třetinu musí představovat živější barva, například na ložním prádle, která samozřejmě musí ladit s barvou stěn. Zbývajících deset procent by měl být tmavší odstín, třeba na rámech postelí, obrazů a podobně. Doporučujeme mít všechny stěny v ložnici stejně barevné. Uvědomte si, že modrá je barva chladná, zelená zklidňuje, oranžová a žlutá oživují. Část lidí se rozhodne i pro červenou barvu, která dává prostoru erotický nádech.


Kontakt

Marek Satranský

Mírová 1535 Rychnov nad Kněžnou

605 316 821


 

Skupina JUB je mezinárodně působící firma s více než 130-letou tradicí v oblasti výroby barev a omítek, která dnes zahrnuje deset dceřinných firem a obchoduje na více než 20 trzích.
 


       

 

Na  zařízeních firmy JUB provádíme tónování odstínů :
 

  • fasádních barev (akrylátové, silikátové, silikonové)
  • omítkovin (akrylátové, silikátové, silikonové, hlazené i drásené)
  • vnitřních malířských barev (otěruvzdorné i omyvatelné)
  • nátěrových hmot (akrylátové i syntetické)podlahových nátěrů na betony
  • lazur na dřevo